Skip to content

7 Carol Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$659,000
Last Sale Date
Aug 23, 2004

Property Information

Block2003
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1958

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,400
74%
Improvement Value:$222,700
26%
Total Assessment$855,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,257+2.1%
2024$18,864+2.0%
2023$18,496+0.2%
2022$18,453+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$659,000

From: YANOWITZ, EDWIN J & JOYCE

To: HAMELBURG, STEVEN & BONNIE

Sq Ft1,738DeedBook 5451, Page 844Recorded9/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1958