Skip to content

17 Wychview Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 19, 1996

Property Information

Block2003
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,500
72%
Improvement Value:$217,200
28%
Total Assessment$786,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,716+2.1%
2024$17,355+2.0%
2023$17,016+0.2%
2022$16,977+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4340, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1954