Skip to content

13 Wychview Dr

Westfield, NJ 07090

Built 2015

Last Sale Price
$1,670,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block2003
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,699
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,500
34%
Improvement Value:$1,109,500
66%
Total Assessment$1,670,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,608+2.1%
2024$36,840-4.0%
2023$38,393+0.2%
2022$38,305+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,670,000

From: AUTMEZGUINE, ALBERTO & BENLOULOU,J

To: COOLEY, BRYAN & DANIELLE

Sq Ft4,699DeedBook 6416, Page 81Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$1,699,900

From: ELSHIEKH ENTERPRISES LLC, ELSHIEKH ENTERPRISES LLC

To: AUTMEZGUINE, ALBERTO & BENLOULOU,J, AUTMEZGUINE, ALBERTO & BENLOULOU,J

Sq Ft3,748DeedBook 6079, Page 772NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$600,000

From: MILLER, ROBERT E & JEANNETTE W, MILLER, ROBERT E & JEANNETTE W

To: ELSHIEKH ENTERPRISES LLC, ELSHIEKH ENTERPRISES LLC

Sq Ft2,003DeedBook 6036, Page 256Recorded12/17/2014