Skip to content

1171 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$1,357,500
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block2003
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1958

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-DG-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,328
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$843,300
60%
Improvement Value:$551,300
40%
Total Assessment$1,394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,406+2.1%
2024$30,765+2.0%
2023$30,165+0.2%
2022$30,095+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,357,500

From: DOERR SALLY B,BAUER,JOHN B

To: EAST BROAD ST PROPERTIES, LLC

DeedBook 5591, Page 297NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 1958