Skip to content

1063 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1918

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 2, 1995

Property Information

Block2003
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1918

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,100
70%
Improvement Value:$165,200
30%
Total Assessment$550,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,393+2.1%
2024$12,140+2.0%
2023$11,903+0.2%
2022$11,875+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4223, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1918