Skip to content

6 Dorset Hill Rd

Westfield, NJ 07090

Built 2009

Last Sale Price
$1,465,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block2101
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class19
Description2S-H-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$666,500
41%
Improvement Value:$979,000
59%
Total Assessment$1,645,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,057+2.1%
2024$36,300+2.0%
2023$35,592+0.2%
2022$35,510+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,465,000

From: GUARDIANSQ.ASS.,LLC

To: ROSEN, EVAN & AMANDA

DeedBook 5795, Page 493NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/15/2009

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$900,000

From: KINSELLA,PATRICIA,& DENNIS F

To: GUARDIAN SQUARE ASSC., LLC

Sq Ft1,854DeedBook 5582, Page 698Recorded5/22/2006

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4971, Page 281