Skip to content

8 Gallowae

Westfield, NJ 07090

Built 1932

Last Sale Price
$1,550,428
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block2101
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1932

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$534,700
59%
Improvement Value:$375,600
41%
Total Assessment$910,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,500+2.4%
2024$20,019+2.0%
2023$19,629+0.2%
2022$19,584+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,428

From: MARTIN, CHRISTOPHER J % TRUST

To: PER, MATTHEW & TOUZANI, SALWA

Sq Ft2,444DeedBook 6525, Page 2150Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$975,000

From: MARINO, JAMES C & LESLIE L, MARINO, JAMES C & LESLIE L

To: MARTIN, CHRISTOPHER J % TRUST, MARTIN, CHRISTOPHER J % TRUST

Sq Ft2,088DeedBook 6190, Page 406Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$780,000

From: SALVATO, FRANK J JR & LISA C

To: MARINO, JAMES C & LESLIE L

DeedBook 5105, Page 266NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/11/2001

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4469, Page 273

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 3716, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1932