Skip to content

14 Gallowae

Westfield, NJ 07090

Built 1937

Last Sale Price
$9,000,000
Last Sale Date
Nov 21, 2018

Property Information

Block2101
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1937

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,507
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,700
61%
Improvement Value:$344,400
39%
Total Assessment$885,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,932+2.1%
2024$19,525+2.0%
2023$19,145+0.2%
2022$19,100+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000,000

From: MORIARTY, KEVIN T & DIANNE L, MORIARTY, KEVIN T & DIANNE L

To: SHANE, NANCY B & PETER F, SHANE, NANCY B & PETER F

Sq Ft2,507DeedBook 6317, Page 54Recorded4/11/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4827, Page 166

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3486, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1937