Skip to content

26 Hawthorn Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block2102
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1958

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,342
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$782,600
62%
Improvement Value:$479,500
38%
Total Assessment$1,262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,422+2.1%
2024$27,842+2.0%
2023$27,299+0.2%
2022$27,236+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

From: GOLDSCHMIDT, EDWARD I & BEVERLY M

To: JACOBS, JONATHAN & NICOLE

Sq Ft3,342DeedBook 6465, Page 2419Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$1,025,000

From: CASSIDY, JOHN P & LISA J

To: GOLDSCHMIDT, EDWARD I & BEVERLY M

Sq Ft2,551DeedBook 5444, Page 372Recorded7/28/2004

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 3603, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1958