Skip to content

850 Winyah Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$869,000
Last Sale Date
Dec 23, 2005

Property Information

Block2103
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,865
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$563,900
68%
Improvement Value:$270,800
32%
Total Assessment$834,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,797+2.1%
2024$18,413+2.0%
2023$18,055+0.2%
2022$18,013+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$869,000

From: KRIVAK, MICHAEL A & MARY ANN

To: SHUM, REBECCA Y

Sq Ft1,865DeedBook 5554, Page 480Recorded12/28/2005

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3442, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1952