Skip to content

14 Canterbury La

Westfield, NJ 07090

Built 1932

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block2105
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1932

Building Details

Building Class18
Description2S-S-E-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$568,100
59%
Improvement Value:$395,300
41%
Total Assessment$963,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,696+2.1%
2024$21,253+2.0%
2023$20,838+1.3%
2022$20,574+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From: WIADZIONEK, EDWARD & JOYCE

To: MACK, SCOTT E & ROBYN M

Sq Ft1,890DeedBook 5443, Page 209Recorded7/22/2004

Property Sale

Sale
$780,000

From: DOMBALIS,CHRISTOPHER & JENNIFER

To: WIADZIONEK, EDWARD & JOYCE

Sq Ft1,890DeedBook 5374, Page 932Recorded6/5/2003

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4591, Page 132

Property Sale

Sale
$328,500
DeedBook 3808, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1932