Skip to content

837 Kimball Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1937

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 27, 1992

Property Information

Block2201
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1937

Building Details

Building Class19
Description2S-S-E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,591
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,900
38%
Improvement Value:$960,800
62%
Total Assessment$1,554,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,012+2.1%
2024$34,297+2.0%
2023$33,628+0.2%
2022$33,550+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 3858, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1937