Skip to content

134 Jefferson Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block2203
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,591
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,100
46%
Improvement Value:$606,200
54%
Total Assessment$1,129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,432+39.0%
2024$18,301+2.0%
2023$17,944+0.2%
2022$17,903+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$985,000

From: SULLIVAN, KEVIN P & ANJA H

To: PALMISANO, DAVID & KELLY

Sq Ft2,591DeedBook 6482, Page 2725Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4828, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1959