Skip to content

215 Jefferson Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1946

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block2205
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1946

Building Details

Building Class18
Description2S-H-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$544,000
58%
Improvement Value:$398,900
42%
Total Assessment$942,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,234+2.1%
2024$20,800+2.0%
2023$20,395+0.2%
2022$20,348+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

From: WILLIAMS, NEIL V & JUDITH G, WILLIAMS, NEIL V & JUDITH G

To: LEE, YIN-PING & HU, TING-CHEN, LEE, YIN-PING & HU, TING-CHEN

Sq Ft2,524DeedBook 6189, Page 938Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3656, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1946