Skip to content

735 Kimball Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$776,000
Last Sale Date
Apr 17, 2013

Property Information

Block2208
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,551
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$542,300
69%
Improvement Value:$245,200
31%
Total Assessment$787,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,735+2.1%
2024$17,372+4.6%
2023$16,614+0.2%
2022$16,576+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$776,000

From:

To:

Sq Ft2,551DeedBook 5951, Page 714NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953