Skip to content

623 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1928

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 9, 1993

Property Information

Block2302
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1928

Building Details

Building Class18
Description2S-B-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,858
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,400
57%
Improvement Value:$429,700
43%
Total Assessment$1,006,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,657+2.1%
2024$22,195+2.0%
2023$21,762+0.2%
2022$21,712+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 3991, Page 1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3628, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1928