Skip to content

640 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1926

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Dec 14, 1999

Property Information

Block2304
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1926

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,235
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,600
59%
Improvement Value:$345,200
41%
Total Assessment$840,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,935+2.1%
2024$18,548+2.0%
2023$18,187+0.2%
2022$18,144+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 4915, Page 159

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 4088, Page 147

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 3515, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1926