Skip to content

614 Lenox Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1905

Last Sale Price
$995,499
Last Sale Date
Aug 23, 2020

Property Information

Block2306
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1905

Building Details

Building Class18
Description2.5S-S-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,291
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$597,300
62%
Improvement Value:$371,500
38%
Total Assessment$968,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,817+2.1%
2024$21,372+2.0%
2023$20,955+0.2%
2022$20,907+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$995,499

From:

To:

Sq Ft3,291DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$421,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1905