Skip to content

303 Walnut St

Westfield, NJ 07090

Built 1890

Last Sale Date
May 7, 2004

Property Information

Block2402
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,613
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,400
60%
Improvement Value:$291,800
40%
Total Assessment$729,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,422+2.1%
2024$16,086+2.0%
2023$15,773+0.2%
2022$15,736+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$875,000

From: SKOLNIK, PETER L & SARAH

To: KORPELA, JUHA E & MARJUT H

Sq Ft3,613DeedBook 5291, Page 95Recorded7/12/2002

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 4875, Page 130

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4370, Page 27

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 3487, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1890