Skip to content

165 Harrison Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1890

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 27, 1995

Property Information

Block2404
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1890

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,464
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$534,200
59%
Improvement Value:$371,000
41%
Total Assessment$905,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,385+2.1%
2024$19,969+2.0%
2023$19,579+0.2%
2022$19,534+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4266, Page 311

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 3328, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1890