Skip to content

132 Euclid Ave N

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$1,586,000
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block2404
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,252
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$516,800
54%
Improvement Value:$433,200
46%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,203+5.6%
2024$19,137+2.0%
2023$18,764+0.2%
2022$18,721+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,586,000
Sq Ft3,252DeedBook 6535, Page 2088Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$339,600
DeedBook 3774, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1930