Skip to content

115 Mountain Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1939

Last Sale Date
Nov 3, 1980

Property Information

Block2405
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1939

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage22,208
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,715,100
90%
Improvement Value:$305,200
10%
Total Assessment$3,020,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,158+2.0%
2024$69,739+1.9%
2023$68,470+0.1%
2022$68,380+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939