Skip to content

267 Tuttle Pkwy

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$1,315,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block2501
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,701
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,700
42%
Improvement Value:$587,000
58%
Total Assessment$1,017,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,919+2.1%
2024$22,450+2.0%
2023$22,013+0.2%
2022$21,962+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,315,000

From:

To:

Sq Ft3,701DeedBook 6456, Page 2114Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 5461, Page 95Recorded10/20/2004

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 5185, Page 85Recorded10/15/2001

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 4141, Page 290

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3815, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1925