Skip to content

128 Ferris Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1964
Church/Charitable

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 2, 1998

Property Information

Block2504
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1915

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$499,200
72%
Improvement Value:$194,900
28%
Total Assessment$694,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$4,264+3.0%
2000$4,139+1.5%
1999$4,077+2.6%
1998$3,973+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4754, Page 30

Property Sale

Sale
$67,200
DeedBook 3231, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1964