Skip to content

815 North Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$566,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block2604
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,743
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,100
64%
Improvement Value:$170,400
36%
Total Assessment$478,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,776+2.1%
2024$10,556+2.0%
2023$10,350+0.2%
2022$10,326+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$566,000

From: GARVIN, MATTHEW & RYAN, KRISTEN

To: HAVENS, STACY D

Sq Ft1,743DeedBook 6431, Page 1Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$470,000

From: HAGAR, JENNIFER

To: GARVIN, MATTHEW & RYAN, KRISTEN

Sq Ft1,743DeedBook 6370, Page 2793Recorded6/11/2020

Property Sale

Sale
$359,000

From: FEDORCZYK,TONI

To: HAGAR, JENNIFER

Sq Ft1,695DeedBook 5888, Page 143Recorded12/19/2011

Property Sale

Sale
$444,444

From: SIRVA RELOCATION, L L C

To: FEDERCZYK, TONI

Sq Ft1,695DeedBook 5528, Page 140Recorded9/6/2005

Property Sale

Sale
$444,444

From: MOREY,DAVID B & BETHANY L WORKMAN

To: SIRVA RELOCATION, LLC

Sq Ft1,695DeedBook 5528, Page 127Recorded9/6/2005

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4656, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1930