Skip to content

940 South Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 8, 1998

Property Information

Block2606
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1987

Building Details

Building Class---
Description2S-O-B-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,480
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
43%
Improvement Value:$511,100
57%
Total Assessment$903,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,338+2.1%
2024$19,922+2.0%
2023$19,534+0.2%
2022$19,489+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4650, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1987