Skip to content

822 South Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$1,133,500
Last Sale Date
Mar 8, 2010

Property Information

Block2606
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1971

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,270
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,500
47%
Improvement Value:$475,500
53%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,268+2.1%
2024$19,854+2.0%
2023$19,467+0.2%
2022$19,422-14.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,133,500

From: 822 SOUTH AVE REAL EST.HOLDING,LLC

To: SOUTH AVE REALTY GROUP,LLC

Sq Ft5,270DeedBook 5805, Page 972Recorded3/9/2010

Property Sale

Sale
$537,671
DeedBook 4494, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1971