Skip to content

621 Drake Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1928

Last Sale Date
Nov 11, 1978

Property Information

Block2609
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1928

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,527
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,000
68%
Improvement Value:$149,100
32%
Total Assessment$466,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,497+2.1%
2024$10,282+2.0%
2023$10,082+0.2%
2022$10,058+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3168, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1928