Skip to content

611 Scotch Plains Ave N

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 27, 1987

Property Information

Block2611
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,300
69%
Improvement Value:$131,200
31%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,627+2.1%
2024$9,431+2.0%
2023$9,247+0.2%
2022$9,225+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3507, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1956