Skip to content

209 Florence Ave N

Westfield, NJ 07090

Built 1978

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Oct 13, 2009

Property Information

Block2702
Lot2.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1978

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,600
57%
Improvement Value:$287,100
43%
Total Assessment$674,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,194+2.1%
2024$14,884+2.0%
2023$14,594+0.2%
2022$14,560+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,296DeedBook 5785, Page 858Recorded10/19/2009

Property Sale

Sale
$862,500

From:

To:

Sq Ft2,296DeedBook 5651, Page 427Recorded5/29/2007

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 5035, Page 110

Property Sale

Sale
$96,200
DeedBook 3155, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1978