Skip to content

628 Downer St

Westfield, NJ 07090

Built 2006

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block2710
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class18
Description2.5S-S-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,467
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,000
45%
Improvement Value:$383,900
55%
Total Assessment$691,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,582+2.1%
2024$15,263+2.0%
2023$14,966+0.2%
2022$14,931+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000

From:

To:

Sq Ft2,467DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded4/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook Login required, Page Login required