Skip to content

648 Downer St

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 31, 1990

Property Information

Block2710
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,900
74%
Improvement Value:$93,700
26%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+2.1%
2024$7,955+2.0%
2023$7,800+0.2%
2022$7,782+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3663, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1910