Skip to content

126 Hyslip Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Apr 11, 2014

Property Information

Block2801
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,200
64%
Improvement Value:$175,300
36%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,114+2.1%
2024$10,887+3.1%
2023$10,564+0.2%
2022$10,540+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000

From: STOFFERS, PETER, EXC, STOFFERS, PETER, EXC

To: BAUSCH, ANDREW & INNEO, MARIA, BAUSCH, ANDREW & INNEO, MARIA

Sq Ft1,874DeedBook 5999, Page 549Recorded4/16/2014

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3168, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1930