Skip to content

738 Shadowlawn Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block2804
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,144
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$554,500
62%
Improvement Value:$343,700
38%
Total Assessment$898,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,227+2.1%
2024$19,814+2.0%
2023$19,428+0.2%
2022$19,383+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000

From: MESCHES, PAUL & AMY J

To: PEPPERMAN, DAVID S & LYNDSEY

Sq Ft3,144DeedBook 6405, Page 399Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3314, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1956