Skip to content

320 Highgate Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1957

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 20, 1998

Property Information

Block2811
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1957

Building Details

Building Class18
Description2S-H-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,895
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$539,800
58%
Improvement Value:$383,500
42%
Total Assessment$923,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,793+2.1%
2024$20,368+2.0%
2023$19,971+0.2%
2022$19,925+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4751, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1957