Skip to content

311 Lamberts Mill Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Sep 18, 1993

Property Information

Block2811
Lot43
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,691
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,800
78%
Improvement Value:$143,600
22%
Total Assessment$639,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,399+2.1%
2024$14,105+2.0%
2023$13,830+0.2%
2022$13,798+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1952