Skip to content

210 Hazel Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block2813
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,800
67%
Improvement Value:$154,500
33%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,409+2.1%
2024$10,191+2.0%
2023$9,987+0.2%
2022$9,964+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft1,480DeedBook 6584, Page 2192Recorded6/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920