Skip to content

712 Clarence St

Westfield, NJ 07090

Built 1998

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jul 20, 1999

Property Information

Block2815
Lot5.4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,600
59%
Improvement Value:$367,900
41%
Total Assessment$897,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,212+2.1%
2024$19,799+2.0%
2023$19,413+0.2%
2022$19,368+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 4855, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1998