Skip to content

717 First St

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block2816
Lot49
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,400
68%
Improvement Value:$148,900
32%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,479+2.1%
2024$10,265+2.0%
2023$10,064+0.2%
2022$10,041+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,372DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded7/16/2025

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1920