Skip to content

107 Scotch Plains Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1957

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block2819
Lot14.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1957

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,600
67%
Improvement Value:$136,300
33%
Total Assessment$418,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+2.1%
2024$9,192+3.2%
2023$8,905+0.2%
2022$8,884+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft1,262DeedBook 6566, Page 2573Recorded12/13/2024

Property Sale

Sale
$420,000

From: KRAMER, JUDY TIGHE

To: MALANGA, MATTHEW

Sq Ft1,262DeedBook 6366, Page 2300Recorded4/22/2020

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4857, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1957