Skip to content

426 Codding Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block2903
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1979

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,100
57%
Improvement Value:$233,300
43%
Total Assessment$546,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,305+2.1%
2024$12,054+2.0%
2023$11,819+0.2%
2022$11,791+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1979