Skip to content

536 Codding Rd

Westfield, NJ 07090

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$1,251,000
Last Sale Date
Aug 20, 2022

Property Information

Block2909
Lot100102
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,700
46%
Improvement Value:$446,800
54%
Total Assessment$826,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,613+2.1%
2024$18,233+2.1%
2023$17,852-0.1%
2022$17,877+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,251,000
DeedBook 6482, Page 2371

Property Built

Built

Year Built: 2003