Skip to content

541 Edgar Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2002

Property Information

Block2909
Lot110111
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,500
53%
Improvement Value:$277,300
47%
Total Assessment$592,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,350+2.1%
2024$13,077+2.1%
2023$12,804-0.1%
2022$12,822+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 5337, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1930