Skip to content

514 Codding Rd

Westfield, NJ 07090

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$858,000
Last Sale Date
Jun 2, 2005

Property Information

Block2909
Lot40102
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,600
46%
Improvement Value:$449,500
54%
Total Assessment$833,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,761+2.1%
2024$18,378+2.1%
2023$17,995-0.1%
2022$18,020+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$858,000
DeedBook 5507, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 2003