Skip to content

317 Temple Place

Westfield, NJ 07090

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block3008
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,600
50%
Improvement Value:$280,600
50%
Total Assessment$562,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,661+2.1%
2024$12,402+2.0%
2023$12,160+0.2%
2022$12,132+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976