Skip to content

585 Trinity Pl - Unit K

Westfield, NJ 07090

Built 1957

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block3010
Lot17
QualifierC0011
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2S-B-O-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
56%
Improvement Value:$157,600
44%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,053+2.1%
2024$7,889+2.0%
2023$7,735+0.2%
2022$7,717+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,041DeedBook 6548, Page 291Recorded6/25/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From: VAN WHY, SALLY

To: SEIFFERT, DIETMAR A & MARGO S

Sq Ft1,150DeedBook 5909, Page 426Recorded6/7/2012

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4634, Page 40

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 4092, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1957