Skip to content

518 Westfield Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block3010
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,008
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,000
48%
Improvement Value:$487,800
52%
Total Assessment$930,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,962+2.1%
2024$20,533+2.0%
2023$20,133+0.2%
2022$20,087+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From: SUZEYES, LLC, SUZEYES, LLC

To: 518 WESTFIELD HOLDINGS LLC, 518 WESTFIELD HOLDINGS LLC

Sq Ft3,008DeedBook 6320, Page 2233Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$679,900

From: MACKENZIE, GORDON

To: SUZEYES, LLC

Sq Ft2,516DeedBook 5487, Page 371Recorded2/24/2005

Property Built

Built

Year Built: 1870