Skip to content

33 Barchester Way

Westfield, NJ 07090

Built 1966

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block301
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1966

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$674,600
75%
Improvement Value:$224,400
25%
Total Assessment$899,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,245+2.1%
2024$19,832+2.0%
2023$19,445+0.2%
2022$19,400+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From: OSTROVSKY, DIMITRY & ILANA

To: NEWMAN, JAMIE TYRAS & RIKI DANA

Sq Ft2,234DeedBook 6469, Page 2797Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4504, Page 210

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3195, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1966