Skip to content

436 South Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 18, 2013

Property Information

Block3101
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1947

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,557
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,600
77%
Improvement Value:$184,800
23%
Total Assessment$800,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,857+2.0%
2024$18,481+1.9%
2023$18,145+0.1%
2022$18,121+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$680,000

From: KO REALTY WESTFIELD, LLC, KO REALTY WESTFIELD, LLC

To: 436 SOUTH AVENUE WEST ACQUISITION L

Sq Ft1,557DeedBook 5985, Page 935Recorded12/20/2013

Property Sale

Sale
$600,000

From: LOVE,ROGER D

To: KO REALTY WESTFIELD, LLC

Sq Ft1,557DeedBook 5870, Page 388Recorded7/15/2011

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 3209, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1947