Skip to content

419 Lenox Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 1, 1984

Property Information

Block3109
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,500
62%
Improvement Value:$248,400
38%
Total Assessment$647,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,591+2.1%
2024$14,293+2.0%
2023$14,014+0.2%
2022$13,982+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3380, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1925